Er du interesseret i dette produkt? Klik her hvis du vil vide mere

Er du interesseret i dette produkt? Klik her hvis du vil vide mere
Husqvarna Automower® 580 EPOS® er en avanceret professionel robotplæneklipper udviklet til intensiv græspleje på sportsbaner, virksomheder, kommunale områder og andre store professionelle grønne arealer. Med Husqvarnas innovative EPOS™-teknologi arbejder robotten helt uden fysiske afgrænsningskabler ved hjælp af satellitbaseret RTK-GNSS-navigation, som giver ekstrem præcision og maksimal fleksibilitet.
Modellen er designet til høj ydeevne og fremragende klipperesultater – selv på intensivt gødede sportsarealer med kraftig græsvækst. Den kraftige klippemotor sikrer præcis klipning helt ned til 20 mm, mens systematisk klipning og virtuelle arbejdsområder giver et professionelt og ensartet resultat. Den robuste konstruktion med forstærket gummifront og mulighed for aktive hjulbørster gør samtidig maskinen ideel til krævende miljøer og daglig professionel drift.
| Specifikation | Data |
|---|---|
| Drift | Batteri / Robotplæneklipper |
| Maks. arbejdsområde | Op til 16.000 m² |
| Afgrænsning | Virtuel EPOS™ |
| Navigation | RTK-GNSS satellitnavigation |
| Klippebredde | 26 cm |
| Klippehøjde | 20–60 mm |
| Klippehøjdejustering | Elektrisk |
| Klippesystem | 5 pivoterende knive |
| Maks. hældning i arbejdsområde | 45 % |
| Batteritype | Li-ion |
| Driftstid pr. opladning | Ca. 120 min |
| Ladetid | Ca. 55 min |
| Lydniveau | Ca. 66 dB(A) |
| Styring | Husqvarna Fleet Services™ |
| Trådløs forbindelse | Mobil / Bluetooth® |
| Vandtæthed | IPX5 |
| GPS tyverisikring | Ja |
| Vægt | Ca. 17,6 kg |
| Referencestation | EPOS™ RS5 påkrævet |